Kölyökkutya érkezik
2009.08.19. 11:50
Kölyökkutya érkezik...
Mielőtt otthonunkba érkezne jövendő négylábú társunk, jó néhány teendő vár ránk:
1.) Előre jelöljük ki a helyét a lakásban/kertben.
2.) Gondoskodjunk az eb méreteihez igazodó állandó fekhelyről.
3.) Szerezzük be az etető és itató edényeket.
4.) A játékokról, rágcsálnivalókról se feledkezzünk meg!
5.) A kölyökkutya nyakörvhöz, pórázhoz szoktatásához válasszunk könnyű, állítható méretű, könnyen kezelhető nyakörvet és pórázt.A lakás adottságainak figyelembevételével keressünk a kiskutya számára száraz, huzatmentes helyet. Lehetőleg ne zárjuk ki a család életéből, ne szeparáljuk el, de helye alkalmas legyen nyugodt pihenésre is.Kölyköknek kapható a nedvességet felszívó, de a kutyát szárazon tartó speciális anyag, melyet szükség esetén méretre vághatunk. Beszerezhető gépben is mosható, kivehető belsejű, bélelt vagy béleletlen kivitelben, sokféle méretben gyártott fekhelyek. Szintén jó szolgálatot tehetnek a könnyen tisztítható, levehető külső huzattal ellátott szivacsmatracok. Vannak kutyák, akik leginkább valamilyen pokrócon, szőnyegen érzik jól magukat. Ha az udvaron tartjuk a kutyát, akkor gondoskodjunk szigetelt kutyaházról, amit bélelhetünk szalmával (ne legyen dohos, vizes!), kiszuperált szőnyeggel, pokrócféleséggel. A kutyaház elhelyezésénél tartsuk szem előtt, hogy a kint tartott négylábú is nagyon igényli a gazdi közelségét.Előfordulhat, hogy kellemetlen meglepetés ér bennünket, amikor hazaérünk. Pl.: miszlikre tépett "kutyaágy" fogad, netán szétrágott, "viharvert" kutyaház látványa tárul szemünk elé.Néhány jótanács az ilyen problémák megelőzésére:1.) Ne hagyjuk hosszú időre egyedül a kiskutyát, főként kölyökkorban. Fokozatosan növeljük az egyedüllét időtartamát.
2.) Biztosítsunk számára rágcsálnivalókat, játékokat.
3.) Rágásgátlóval fújjuk át azokat a felületeket, amelyeket szeretnénk megvédeni az apró, de tűhegyes fogaktól lakáson belül vagy kívül egyaránt. Kívánságra a kutyaház készítők vasalattal megerősítik a rágásnak leginkább kitett felületeket, ami szintén jó visszatartó erő.Etető és itató edények többféle anyagból készülnek, legelterjedtebbek a műanyagból, fémből, kerámiából gyártottak. A műanyagok könnyűek, utazáskor praktikusak, de nem tartósak. A rozsdamentes fém tálak igen hosszú életűek és higiénikusak. A kerámia edényeknek legfőbb erényük nehéz súlyuk, amivel megelőzhetjük az egyik gyakori rossz szokás kialakulását, a tálkák lökdösését.Jó szolgálatot tehetnek a csúszásgátló felülettel ellátott tálkák is.Műcsontokból a kezdetekben ízesítés nélküli, préselt bőrből készítetteket válasszunk. A különféle kutyakekszek és snack-ek is nagy sikert aratnak. Később rágcsálnivalóként adhatunk füstölt "csemegéket" is. Játékok közül az emészthető anyagból készülteket részesítsük előnyben.
A puha, finom textil, bőr nyakörvekhez könnyebben hozzászoknak a kiskutyák, mint a vastag, kemény anyagból gyártottakhoz. A póráz kiválasztásánál ügyeljünk a karabíner méretére. Ne legyen túl nagy és nehéz, viszont legyen könnyen kezelhető.
|