Coursing
2009.08.19. 12:02
Az agár, az agárpálya és a coursing:
Az agarak agárpályán és coursing pályán mérhetik össze gyorsaságuk és ügyességüket. Minden ellenkező híreszteléssel élvezik a futást, és nem kényszerből teszik, ahogy tévesen híresztelik róluk. Sokféle trükköt kell ugyan bevetni, hogy ne lássák, és ne hallják, míg más kutyák vannak soron, mert csak így tudják tartalékolni energiájukat arra a pár száz méterre, amikor majd nekik kell teljesíteni.
A pályaagarak a futásért futnak, mert a lételemük.
Napjainkra az agarászat egy mesterséges formája is kialakult, mely tulajdonképpen átmenetnek tekinthető a vadászat és a pályaverseny között. Átmenet, hiszen itt a valódi nyúl mozgását imitáló, cikk-cakkos vonalon haladó műnyúl után kell két agárnak futnia, összemérve ezzel tudásukat. A prédaállat így imitált mozgása még a pályán kevésbé lelkes agarakat is lázba hozza. Míg a pályán a sebesség a döntő, a coursing versenyeken a magyar agarak fordulékonysága, kitartása is megmutatkozhat, mely tulajdonságok elengedhetetlenek a fajta eredeti feladata, a vadászat során.
Ez a sport az élőnyúl vadászatot utánozza – csak épp vér nélkül… :o)
A coursing lehetőséget ad az agaraknak arra, hogy kiélhessék velük született üldözési hajlamukat. A műnyúl a pályán (egy mezőn), cikkcakkban halad, így ez a versenyforma sokkal élethűbb a pályaversenynél. A préda egy erős kötélhez van rögzítve, a kötél pedig a mezőn különböző pontokon elhelyezett tárcsák mentén van végigvezetve. A kötelet egy gép húzza, a műnyúl sebességét a nyúlhúzó gép tetején álló „Nyúlbácsi” szabályozza.
A pálya hossza 500 és 1000 m között van a nagy testű fajtáknak, és 400 és 700 m között a kisebb testű agaraknak.
A versenyzők általában kettesével futnak, egyikük piros sálat visel, a másik pedig fehéret. Minden versenyen két vagy három biró van.
A kutyákat 5 szempont alapján bírálják:
- Üldözési kedv
- Gyorsaság
- Fordulékonyság
- Helyzetfelismerés / intelligencia
- Fajtára jellemző kondíció
A coursingen a következő fajták indulhatnak: afgán agár, angol agár, arab agár, azawakh, fáraókutya, ibizai kopó, ír farkasagár; kis olasz agár, lengyel agár, magyar agár, orosz agár, perzsa agár, skót szarvasagár, spanyol agár, whippet.
|