Természete
2009.08.19. 12:47
A legnagyobb termetű agár az ír farkaskutya. Némely angol szakíró valósággal óriásnak írja le, melynek magassága eléri a 120 centimétert, súlya a 80 kilogrammot - de ez valószínűleg nagyon régen, több száz éve lehetett Az eredeti ír standard szerint minimális marmagassága 77-80 centiméter, súlya 60 kilogramm. Mindenesetre jelenleg is a világ egyik legnagyobb kutyája. Nevét onnan kapta, hogy valamikor Írországban nagyon elszaporodtak a farkasok, és ezekkel a kutyákkal vadásztak rájuk. Napjaink ír farkaskutyája viszont csöppet sem vérengző természetű, sőt kifejezetten csendes, jól nevelt, engedelmes - jóindulatú kedvenc lett.
ÍR FARKASKUTYA
Biztos vagyok benne, hogy sokan hallottak már róluk, ha másért nem, azért, mert az ír farkas a világ legmagasabb kutyája. Sokan vannak, akik már láttak ír farkast, és elsőre szamárnak, pónilónak, öszvérnek, kecskének, netán túlméretezett óriás snauzer keveréknek nézték, (a felsorolás nem teljes, csupán néhány „gyöngyszemet" ragadtam ki azon emberek reakcióiból, akik először láttak ír farkast)
Sokan vannak, akik szeretnének ír farkaskutyát. Ezt onnan tudom, hogy kiállításokon rengeteg érdeklődő van. Nem tudom, megfigyelték-e már, de az ír farkasok körül mindig sokan vannak. Rengeteg kérdést kapunk egy-egy ilyen alkalommal, aminek nagyon örülünk, hiszen nekünk, tenyésztőknek az a célunk, hogy a tőlünk elkerült kiskutyák a lehető legjobb helyre kerüljenek, és ha valaki sokat kérdez az első találkozás alkalmával, nyilvánvaló, hogy meg akarja ismerni a fajtát, mielőtt dönt. Sokan döntenek az ír farkas mellett, sokan nem. Nekünk, a fajta tenyésztőinek, tartóinak, kiállítóinak az a felelősségünk, hogy az elődeinktől ránk bízott fajtát úgy adjuk tovább a következő generációknak, hogy az egészséges, jó idegrendszerű, jó mozgású és a standard-nek lehető legjobban megfelelő küllemű legyen. Ezt pedig nagyban elősegíti, ha lelkes, hozzáértő emberekhez kerülnek a kiskutyáink.Nézzük tehát sorban azokat a kérdéseket, melyeket a leggyakrabban tesznek fel nekünk!
1. MlRE VALÓ AZ ÍR FARKASKUTYA? JÓ HÁZŐRZŐ?
Az ír farkaskutya nem házőrző. Illetve pontosítunk: nem őrző-védő kutya. Az ír farkas mérete kétségkívül visszariasztó hatású minden rossz szándékú betolakodó számára, azonban tudnunk kell, hogy az ír farkas nem alkalmas területvédelemre. Az ír farkas területvédő hajlama későn, 2,5-3 éves korára alakul ki (ha kialakul), de ne várjunk annál többet, minthogy a kutyák ugatnak, ha valaki áll a kapunál. Viszont, aki már bejött a kertbe, azt lelkesen üdvözlik, ugyanis az ír farkas nagyon vendégszerető kutya. Tehát aki szeretné, hogy házőrző is legyen otthon, az vegyen az ír farkas mellé egy kisebb termetű házőrző ebet is, vagy esetleg egy riasztóberendezést. Az ír farkas inkább hobbikutya. Nagyon sikeres a coursingeken, nagyokat lehet vele kirándulni, igazi jó barát, akire bátran rábízhatjuk akár az életünket is, mert aki számára fontos, azt meg fogja védeni. Márpedig az ír farkas számára a legfontosabb a gazdája.
2. lehet-e lakásban tartani?
Lehet, de minden valamirevaló tenyésztő azt fogja mondani, hogy inkább ne. Az ír farkasnak tágas terekre, sok mozgásra és egy nyugodt zugra van szüksége, ahol pihenhet és ahol senki és semmi nem zavarja. Ez a kis „nyugalom-sziget" a gazdihoz lehető legközelebb legyen.
3. ajánlott-e gyerekek mellé?
Az ír farkas nagyon szereti a gyerekeket. Valiik szemben végtelenül türelmes, mindent elvisel tőlük. Ugyanakkor ügyeljünk arra, hogy ez a kutya (különösen amíg kifejlődik) akár örömében is akaratlanul sérüléseket tud okozni a gyerekenek, elég egy rosszul kivitelezett fordulás, és könnyedén képesek fellökni nemcsak egy gyereket, hanem egy felnőtt embert is! Szülői felügyelettel(!) azonban ideális játszótársa lehet a gyerekeknek.
4. mennyit eszik ez a kutya? Az ír farkas, bármennyire is hihetetlen, nem egy nagyétkű kutya (ti. a méretéhez képest). Ez nem azt jelenti, hogy nem enne meg akármilyen mennyiséget, amit elé tennénk, de felnőttkorban tökéletes számára napi 500-600 gram nagyon jó minőségű kutyatáp, némi kutyakonzervvel, vagy húslevessel elkeverve. Viszont ameddig kifejlődik... nos, a növekedési időszak komoly erő- és pénztárca-próba a gazdinak! Nem kis összegbe kerül a kölyökkutya finanszírozása, hiszen a kutyatáp mellett olykor csonterősítőket, ízületerősítőket is kell a kutyának adni (nem minden esetben elegendő, ami a tápban van, bármilyen márkáról is van szó). De a növekedés lassulásával a megevett étel mennyisége is csökken, végül beáll egy állandó szintre. (Kiállítási -vagy versenykutyák esetében kérjük ki a tenyésztő segítségét!)
5. vannak-e a fajtának BETEGSÉGEI?
Igen is, meg nem is. Külön, mint fajtára jellemző „ír farkas betegség" nincs, azonban az ír farkast is veszélyeztethetik a nagytestű kutyákra jellemző betegségek, úgymint displasia (Magyarországon, sem a MEOE, sem a HAK nem ír elő kötelező szűrővizsgálatot, de tudomásom szerint a legtöbb tenyésztő elvégezteti a szűrővizsgálatot a kutyák tenyésztésbe állítása előtt), szívbetegségek (szűrővizsgálat, lásd, mint az imént), gyomorcsavarodás, vagy a rák. Mi azt gondoljuk, hogy ha megfelelő helyről hozzuk a kiskutyát, és a tartás is megfelelő, akkor hosszú életű, egészséges kutyánk lesz. A hosszú élet az ír farkasnál 7-10 évet jelent, ezt sajnos még a legjobb tartási körülményekkel sem nagyon tudjuk meghosszabbítani!
6. mennyibe kerül egy ilyen kutya?
Nos, anélkül, hogy konkrét összegeket mondanánk: sokba. De a vételárnál is többe kerül a kölyökkutya felnevelése: az etetés, az oltások, a táplálék-kiegészítők (ha szükséges), nem beszélve az esetleges kiállításokról, ha valaki e célból vásárolna kutyát. Tehát az ír farkas nem olcsó mulatság... De akkor mégis miért?
7. MIÉRT PONT ÍR FARKAST?
A válasz nagyon egyszerű: mert ezt a csodálatos kutyafajtát muszáj közelebbről megismerni... Az ír farkas nem csak „egy kutya", az ír farkas igazi különlegességét a méretén kívül a természete adja. Az ír farkas egy csodálatos kutya. Szavakkal nem írható le az a higgadt magabiztosság, az a gyengédség, ahogy a gazdájára néz, az a hihetetlen ragaszkodás a gazda iránt. És soha, egyetlen más kutyafajtánál nem tapasztaltam azt a szelídséget, a nyfltszívűséget, a finom bájt, a kellemet, ami egy ír farkast jellemez.
Reméljük, a fentiek segítségével sikerült közelebbről is megismertetni ezt nagyszerű kutyafajtát. Bízunk benne, hogy sokan választják az ír farkaskutyát, mint társat, testőrt, barátot maguk és családjuk számára, ugyanakkor sokan elgondolkoznak rajta, hogy tényleg az ír farkas-e a megfelelő választás. Egy biztos: aki egy ír farkast vesz magához, annak örökre megváltozik az élete: ez a kutya képes arra, hogy megváltoztasson bennünket, életvitelünket. Az ír farkas könnyen alakul „mániává": észre sem vesszük és már a második kutya beszerzésén törjük a fejünket, hogy az első „ne legyen egyedül", egy pillanat alatt az ujjuk (mancsuk) köré csavarnak bennünket.
|